O CZYM ZATEM WYPADAŁOBY WIEDZIEĆ PRZYJEŻDŻAJĄC DO "ZŁOTEGO GRODU" ?
Ziemie, na których leży Złotoryja wedle zapisków historycznych w X wieku należały do trzebowian – zachodniosłowiańskiego plemienia z grupy lechickiej, których tereny osiedleńcze ciągnęły się pomiędzy Nysą Szaloną oraz Kaczawą.
Dobrze, ale skąd nazwa Złotoryja? Początku obecnej - finalnej nazwy miasta należy szukać w XII wieku kiedy to z inicjatywy Bolesława Wysokiego zintensyfikowano wydobycie złota, które dla kopaczy ściągniętych z Niemiec z racji małych złóż nie było jedynym zajęciem. Uprawiano także rolę oraz zajmowano sie rzemiosłem a osada, która początkowo zajmowała tereny na zachód od Kopacza szybko się rozrastała. Opisywana kolonia przyjęła wówczas nazwe Goldberg, które z czasem zmieniło się w Złotoryja.
NAJSTARSZE MIASTO W POLSCE
Rok 1211 był przełomowym dla naszego miasta. Wówczas jako pierwsi w Polsce otrzymaliśmy z nadania Henryka Brodatego mageburskie prawa miejskie. Co ciekawe Książe aby zachęcić potencjalnych nowych osadników przybywających do Złotoryi stosował liczne przywile m.in. Zwolnienia od podatków, ceł czy ofiarowywał szerokie uprawnienia w zakresie łowiectwa i rybołóstwa. Miasto otrzymało wówczas nazwe"Aurum" (z łac. Złoto)
Niewiele miast na Dolnym Śląsku może się równać ze Złotoryją pod względem walorów turystycznych. Wśród bogactwa atrakcji, które oferuje miasto, znajduje się aż 300 zabytków. Obowiązkowo należy zobaczyć: Wieżę Kowalską, kościół św. Jadwigi, Kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, kościół św. Krzyża, dawny klasztor franciszkanów, XIV-wieczne mury obronne, zespół historycznych domów na Starym Mieście, Ratusz oraz Fontannę Delfinów z XVII w.
W Muzeum Złota zwiedzający mogą obejrzeć stare narzędzia górnicze i ekwipunek do płukania złota, a także wyjątkową kolekcję minerałów z regionu Dolnego Śląska. O czasach, kiedy w Złotoryi kwitło górnictwo złota przypomina kopalnia „Aurelia”, a dawne tradycje ożywają na nowo podczas zawodów w płukaniu złota.
Osobna wzmianka należy się Wilczej Górze. Kiedyś był to czynny wulkan górujący nad miastem, a obecnie istnieje tu rezerwat geologiczny – można wejść do wnętrza wulkanu i obejrzeć zastygłe kolumny lawy bazaltowej oraz formy powstałe ze skamieniałych popiołów wulkanicznych.
(źródło - https://www.staypoland.com/pl/zlotoryja.htm/)
COŚ DLA PASJONATÓW PRZYRODY ?
Złotoryja leży w paśmie krainy wygasłych wulkanów. Tak dobrze widzicie ! Wulkany są w Polsce a na Dolnym Śląsku mamy ich całkiem sporo. Między innymi Wilcza Góra ( w samej Złotoryi) , Ostrzyca, czy Grodziec. Więcej informacji znajdziecie tutaj: https://www.gorykaczawskie.pl/
CO CIEKAWEGO DZIAŁO SIE NA PRZESTRZENI LAT W ZŁOTORYI?
W 1234 roku wzniesiono klasztor Franciszkanów.
W 1332 roku Złotoryja juz będąc pod panowaniem króla Czech otrzymała monopol na handel solą, która w tamtych czasach była bardzo wartościowym i cenionym minerałem.
W 1526 roku Złotoryja przeszła pod panowanie Habsburgów.
W 1553 roku przez miasto przeszła zaraza, która zmniejszyła liczebność o połowe.
W 1742 Złotoryja weszła w skłąd państwa pruskiego i stała się głównym ośrodkiem włókienniczym.
15 października 1884 Złotoryja uzyskała kolejowe połączenie z Legnicą.
W 1900 roku podlączono na terenie miasta pierwszy telefon.
13 lutego 1945 roku zostało wyzwolone spod hitlerowskiej okupacji. Od tego roku miasto nosi nazwe Złotoryja.
W 1945 roku w okolicach Złotoryi został odnaleziony skradziony przez hitlerowców we Lwowie rękopis Pana Tadeusza, który następnie trafił do Ossolineum we Wrocławiu.
W 1992 roku zostało założone prężnie działające po dzień dzisiejszy Polskie Bractwo Kopaczy Złota. Organizacja to corocznie organizuje Mistrzostwa Polski w Płukaniu Złota.
Autor tekstu : Paweł Piątek